איך לשמור על בריאות העיניים – טיפים ומידע לרפואת עיניים

הידעתם?! כ – 50 % מפעולות המוח מוקדשות דווקא לראייה. נתון מדהים זה מחייב אותנו לשמור ולהגן על העיניים והראייה. אז איך תשמרו על העיניים שלכם? טוב ששאלתם, המאמר הבא יעשה לכם קצת סדר להלן מבחר עצות

בדיקת פונדוס - צילום קרקעית העין (Fundus) בסט מדיקל

1. הישמרו מנזקי השמש

הקפידו להרכיב משקפי שמש בכל פעם שאתם יוצאים החוצה, (רצוי גם קרם שיזוף בכל איבר חשוף) שכן קרני השמש האולטרה סגולות (קרני UV) מסוכנות מאד ועשויות לגרום למחלות עיניים ולפגיעה בראייה. הרכבת משקפי שמש, התאמה נכונה שיכסו גם מהצדדים והקניית מנהג קבוע כבר מהגיל הצעיר הם המומלצים ביותר. משקפי השמש חייבות להיות חוסמות 400 UV חפשו את התוית או הסימון ואל תתפתו למחיר נמוך, יש לדעת שדווקא משקפי השמש ללא הסימון/מדבקה יכולות לגרום לנזק מאחר והאישון תחת העדשה גדל וכמות הקרינה הנכנסת גדלה גם היא.

2. אוכל , קדימה אוכל…

סור מרע

הימנעו ממזונות עשירים בסוכר, נתרן ושומן הם עשויים להפריע לכלי הדם בהעברת דם וחמצן לרשתית. מזונות רוויים במלחים (נתרן) כמו חטיפים מלוחים , מרקים תעשייתיים ,נקניקים ועוד. גם מזונות עשירים בכולסטרול כמו סלטים תעשייתיים, חמאה , בשר, שמנים שונים, אינם מומלצים שכן הם מגבירים את הסיכוי לחלות במחלות שונות בינהם ניוון רשתית. משקעים לא אסתטיים מתחת העור באזור העיניים. פגיעה בעצב הראייה ועוד .סוכר בכמות גבוהה גם הוא מזיק והתפתחות סכרת עשויה לגרום לנזק קשה בעין ובעקבות כך לפגיעה בראייה אך לא מדובר רק על כולסטרול וסוכר אלא גם על  מרכיבים שומניים אחרים בדם.

המלצתנו עשו בדיקות כלליות באופן קבוע ובדקו  האם יש לכם את אחד מהדברים האלו ? טפלו בו זה יעזור בעוד תחומים חוץ מהראייה.

עשה טוב

אכלו  מוצרי מזון , עשירים בויטמינים בסידן ובנוגדי חמצון, למשל  ירקות בצבעים שונים מומלצת ביותר שכן הם מכילים ויטמין E, בטא-קרוטן ולוטאין אשר עשויים לסייע נגד התפתחות  קטרקט ותורמים לבריאות רשתית העין  מזונות עשירים באומגה 3 כגון דגים ואגוזים מומלצים ומשפיעים לטובה בניוון רשתית (amd ). יין אדום  וענבים תורמים גם כן במחלות עיניים מגוונות . בתיאבון!

3. אסור לעשן פה….

העישון עשוי להגביר את היובש בעיניים גורם להם להיות אדומות ומגורות מחקרים הראו כי העישון גורם תורם להתפתחות קטרקט, לניוון רשתית ועוד

4. פעילות גופנית

פעילות גופנית סדירה משפרת את מעבר הדם והחמצן לרשתית ובכך מסייעת נגד התפתחות של מחלות עיניים ניוון מקולרי ועוד. בין יתר הפעילויות נמנה רכיבה על אופניים, שחייה, ריקודים, ריצה, סטפר ומכשירים  בחדר הכושר כמובן .

5. עבודה נעימה

תאורה בזמן עבודה, מרחק מתאים לעבודה תורמים לבריאות העיניים. אם אתם יושבים זמן רב מול מחשב לדוגמה, השתדלו לקחת הפסקה מהמסך מידיי פעם על מנת למצמץ ולהרגיע את העיניים. שבו בזווית נוחה מול המסך ההמלצה הינה שגובה המסך יהיה קצת מתחת לקו הראייה ובכך מנח העפעפיים יהיה קצת נמוך ויעזור גם להאטת אידוי משטח הדמעות

6. איזה לחץ…

לחץ דם גבוה או נמוך מידיי עשוי לגרום למחלות עיניים, שכן הוא משנה את זרימת הדם והחמצן לרשתית.

7. על המשקל

שמרו על משקל תקין ויציב מחקרים מראים ששמירה על משקל תקין עוזר למנוע בעיות בעיניים ישנם סוגי מחלות היכולות להופיע כתוצאה מהשמנת יתר וחלק מהטיפול הוא ירידה במשקל כמו PCT ועוד  .

 8. כי זה רק ספורט…

בצעו פעילות גופנית באופן מסודר, פעילות גופנית משפיעה במגוון שלם של תחומים גם מע' השרירים, מערכת הדם והלב, מערכת הנשימה, המוח ועוד, כל זאת חשוב גם לתחום העיניים והראייה.

9. כל עדשה מיקרוסקופ…

משקפיים מאיכות נמוכה או משקפיים שלא מתאימים למספר המדוייק שלכם, לא עדכניות, עשויים לגרום  לכם לטשטוש ראייה  ואף לגרום לתחושת סחרחורת, בחילה, כאב ראש באזור העורף, ארובות העיניים והמצח, ראיה כפולה ועוד. בהרכבת תיקון אופטי מתאים נקל עליהם את המלאכה. נעזור למוח אם יהיה עסוק בפענוח הטקסט ועיבודו מאשר בפענוח מה רשום בטקסט?….

10. מנוחה

מצמצו, שכן זו הדרך של העיניים לנוח ולסכך את העין. אל תעמיסו על העיניים צפייה ממושכת בטלוויזיה, מול מחשב או בקריאה מרובה. בעידן המודרני אנו ממצמצים פחות בעיקר מול מסכים שזה בעצם רוב שעות היום לרובנו ועוד יותר  תקף בילדנו,  עצרו מידיי פעם ואפשרו לעיניים שלכם לקחת הפסקה ולנוח.

אמצו אל לבכם את הכלל  הבא:

בכל 20 דקות ראיה עשו הפסקה של 20 שניות ופשוט הביטו  למרחק.

11. כאן מקשיבים

כשיש כאב /אי נוחות/צריבה רובנו נקבע תור ונלך לרופא העיניים אך יש לדעת כי לפעמים גם סימפטומים אחרים עלולים להעיד על בעייה וגם אז מומלץ להגיע לרופא העיניים  לדוגמה:

שאלו את עצמכם האם הראייה השתנתה לי? התדרדרה או אף השתפרה?  אתם רואים משהו מרוח או נראה לא פורפורציונלי? האם ראיית הצבעים לא כמו שהייתה?  האם המספר במשקפיים/עדשות מגע נשאר זהה או משתנה ולא יציב?, הופיעו פתאום הילות  סביב מקורות אור? הופיעו לכם מעין כתמים המסתירים לכם ? נקודות צפות לכם מעין "זבובים ", במקרים אלו לדוגמה יש להגיע לרופא ללא דיחוי.

התחלתם לראות משהו פעמיים? או הופיעו פתאום  הבזקים?  כל שינוי שאתם חשים וקשה לכם להסביר אבל אתם יודעים ואומרים לעצמכם  ש"משהו כאן מוזר לי"  לכו לבדיקת עיניים!

12. שלום דר'

כבר אמרנו אין תחליף לביקור שגרתי אצל רופא עיניים מאחר ולא תמיד המטופל ירגיש בשינוי למשל בלחץ התוך עיני בשינויים בעצב הראייה בשדה הראיה ועוד  אם לא תתייחסו אליהן הן עלולות להחמיר ולא תהיה דרך חזרה. בדיקת רופא  תוכל לשער לגלות ואף למנוע מחלות עיניים. הקפידו להישמע להוראות הרופא אם קיבלתם הוראה למתן טיפול תרופתי  היו אחראים וקשובים להוראות הרפואיות. בכך תעזרו להצלחת הטיפול זה הכל הרי בשבילכם.

לסיכום:

העין היא איבר חשוב בגוף האדם בריאות גופנית כללית תקינה חשובה גם היא לשמירה על העיניים. ככל שתקפידו יותר על פעילות גופנית סדירה, תזונה נכונה, הקשבה לגוף, טיפול ומעקב רפואי נכון כך ייטב לכם  וגם העיניים יאמרו לכם תודה. קחו זאת לתשומת לבכם זה בידיים שלכם.

המידע האמור מוגש כשירות לציבור מטעם מכון העיניים -בסט מדיקל ולא מהווה המלצה לטיפול או תחליף לייעוץ רפואי.

בדיקות וטיפולים בתחום בריאות העין

למה דווקא ב -BEST MEDICAL ?

  • חדש-שירות VIP עבור מטופלים פרטיים וחברות הביטוח הכולל תיאום בדיקה באופן מיידי ופענוח עד 24 שעות עבודה
  • זמינות התורים מיידית
  • פענוח תוך 7 ימי עבודה
  • ביצוע הבדיקה ע"י אופטומטריסט מקצועי בעל ידע רב ונסיון מעל 10 שנים
  • פענוח ע"י רופאי עיניים מומחים

איך קובעים תור?

בדיקות עיניים מוענקות במרפאתנו על ידי מר רועי קאופמן אופטומטריסט מוסמך בעל ותק ונסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום ההדמיה.
ניתן לקבוע תור בטל' – 073-3705618  או באמצעות טופס צור קשר
כתובת מכון עיניים – העצמאות 67 ,בת ים (פסאז בנק לאומי) – לדרכי הגעה באמצעות waze  לחצו כאן >

 

צרו איתנו קשר

לקביעת תור מהיר לבדיקת עיניים

<!–

ד״ר נילי רז

–>

תפריט נגישות