בדיקת פאפ לא תקינה – בדיקת פאפ פרטית – גניקולוגית פרטית

מחפשת רופא מומחה לצוואר הרחם ?

מרכז בסט מדיקל מאפשר לך קבלת יעוץ פרטי על ידי רופאי נשים מומחים (החזרים מחברות הביטוח לבעלי פוליסה מתאימה).

לקביעת תור פרטי ליעוץ חייגו או שלחו הודעת וואטצאפ  050-3002814

בדיקת פאפ PAP לא תקינה - בדיקת פאפ פרטית

מהי בדיקת פאפ PAP לא תקינה לצוואר הרחם ?

נשים שמקבלות תוצאת בדיקת סקר תקינה, כלומר תאים בצוואר הרחם תקינים, מתבקשות לחזור לבדיקת סקר צוואר נוספת בעוד 3-5 שנים, בהתאם לגיל שלהן.

מדי פעם נשים יכולות לקבל תוצאת בדיקת פאפ לא תקינה. תוצאה של בדיקת פאפ לא תקינה פירושה שיש לבצע את הבדיקה שוב מכיוון שהמעבדה לא הצליחה לראות את התאים כראוי כדי לתת תוצאה. מספר תוצאות הבדיקה הבלתי תקינות פחת מאז הוצגה ציטולוגיה מבוססת נוזלים (דרך להכנת דגימות צוואר הרחם לבדיקה במעבדה).

רוב בדיקות הפאפ שאינן תקינות נובעות מאי לקיחת מספיק תאי צוואר הרחם בכדי לתת הערכה מדויקת, או שאולי היה זיהום או רירית או דם שיכול לכסות את הדגימה שנלקחה מצוואר הרחם.

בדיקה לזיהוי וירוס הפפילומה

בדיקה לזיהוי וירוס הפפילומה (שמחולל את הסרטן) בצוואר הרחם – מאפשרת לזהות מצבים טרום־סרטניים. מאחר שמצבים טרום־סרטניים אינם מלוּוים בדרך כלל בסימפטומים כלשהם, חיוני לעשות בדיקת פאפ.

חשוב לדעת

אין צורך לייחס לבדיקת פאפ לא תקינה משמעות של מחלה קשה. בסופו של דבר הבדיקה נועדה למנוע את המקרים הלא רבים, שבהם מתרחשת הפיכת התאים הבריאים לממאירים. כך יודעים מתי לטפל כך שכלל לא יתפתח גידול.

לעיתים הרופא ימליץ על תקופת המתנה ולאחר מספר חודשים לבצע עוד בדיקת פאפ. בדיקה כזאת יכולה לגלות שהמצב השתפר והמצב תקין. אפשרות אחרת היא שהרופא ימליץ לבצע בדיקה המשכית של צוואר הרחם הנקראת בדיקת קולפוסקופיה, בדיקה זו שונה מבדיקת פאפ כך שדגימת הממצאים הינה בכמות יותר גדולה לעומת זו שאוספים במשטח צוואר הרחם (בדיקת פאפ).

כיצד מתבצעת בדיקת קולפוסקופיה ?

בדיקת קולפוסקופיה פרטיתבאמצעות ספקולום, כלי מיוחד לפתיחת צוואר הרחם, הרופא מפריד בין קירות צוואר הרחם כך שתתאפשר צפיה מיטבית. לאחר מכן מתבצעת שטיפה קלה בעזרת תמיסה מיוחדת המאפשרת אבחנה טובה יותר של תאים חריגים.

הרופא צופה בעזרת קולפוסקופ מתקדם (מכשיר שנראה כמו משקפת על מעמד עם אור בהיר), המאפשר להגדיל ולהאיר את האיזור הנבדק, ונותן לאונקוגניקולוג יכולת אבחון מיטבית ומאפשר לזהות נגעים טרום ממאירים וממאירים בצוואר הרחם, בנרתיק ובפות.

חשוב לדעת: בבדיקת קולפוסקופיה הקולפוסקופ לא נוגע בך או נכנס לתוכך !

רופאים מומחים

צרו קשר

    ד״ר שירה רביב – רופאת נשים פרטית

    ד״ר נילי רז – מומחית לרפואת נשים

    תפריט נגישות