קפסולה לבדיקת חולי קרוהן

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול. המחלה שייכת לקבוצה של מחלות אוטואימוניות – מחלות הנוצרות בעקבות פעילות בלתי תקינה של מערכת החיסון. לרוב המחלה מערבת את המעי הדק והמעי הגס.

המטופלים עם מחלה זו מקבלים טיפול קבוע בתרופות מגוונות שמטרתן להקטין את מידת הדלקת ואפילו להביא למצב של MUCOSAL HEALING ( ריפוי הרירית). במסגרת המעקב אחרי יעילות הטיפול, המטופלים עושים בדיקות דם וצואה תקופתיות ובנוסף הם צריכים לעבור הדמיה תקופתית של המצב במעי הדק ו/או מעי גס באמצעות בדיקות אנדוסקופיות.

עד כה המעקב האנדוסקופי התבצע בעזרת שילוב של 2 בדיקות שונות: קולונוסקופיה להדמיה של המעי הגס ובדיקת הקפסולה של המעי הדק לדמיה של המעי הדק. לאחרונה חברת מטרוניק (יצרנית הקפסולה האנדוסקופית) פיתחה סוג חדש של קפסולה אנדוסקופית המסוגלת לצלם הן את המעי הדק והן את המעי הגס באותה בדיקה, מבלי להטריח את המטופל לעבור שתי בדיקות אנדוסקופיות. הקפסולה החדשה עוברת את כל צינור העיכול מהפה, לאורך הושט, הקיבה, המעי הדק והמעי גס ומצלמת ללא הפסקה. לכן היא נקראת קפסולה PANENTERIC.

בנוסף, חברת מטרוניק פיתחה גרסה חדשה של תוכנת מחשב הנלוות לקפסולה של מחלת קרוהן. תוכנה זו מאפשרת לרופא לבצע דירוג מתקדם של מידת החומרה של המחלה ולהציג את המידע בצורת טבלה ובצורה גרפית עם יכולת להשוות בדיקות עוקבות משנים שונות, תוך שינוי בטיפול התרופתי.

כל הפיתוחים אלו אמורים לעשות UPGRADING משמעותי ביותר באיכות הטיפול במחלת קרוהן ולייעל את הדיוק בהתאמת הטיפול התרופתי. רופאים גסטרואנטרולוגים בכל העולם מתרגשים מהאפשרות להשתמש בקפסולה החדשה זו ולשפר בעזרתה את איכות הטיפול שהם מעניקים למטופליהם.

כמה פרטים טכניים:

  • קפסולה זו טרם נכנסה לסל הבריאות אך היא מכוסה חלקית ע"י חברות ביטוח פרטיות.
  • הסיכונים בבדיקת קפסולה, כמו רטנציה של הקפסולה, אינם שכיחים. קיימת אפשרות לעשות בדיקה מקדימה עם קפסולה מתמוססת (ללא תוספת תשלום) על מנת לשלול אפשרות לסיבוכים.
  • בדיקה זו דורשת הכנה עם חומרים משלשלים.
  • בדיקה זו לא כואבת כלל.
  • בדיקה זו לא כרוכה בקרינה.
  • אין צורך בטשטוש (סדציה) או הרדמה.
  • אין צורך בליווי של בן משפחה.

לרופאים במרכז לקפסולה אנדוסקופית בבסט מדיקל יש נסיון רב בביצוע של בדיקות הקפסולה של מחלת קרוהן ומיומנות רבה בפענוח סרטי הקפסולה מסוג זה. כמו כן הם מנוסים בשימוש בתוכנת מחשב המאפשרת להעריך בצורה מדויקת את מידת הפגיעה במערכת העיכול ואת מיקומה. הרופאים של בסט מדיקל מובילים בתחום זו לא רק ברמה הארצית אלא גם ברמה הבינלאומית.

צרו קשר

לקביעת תור לבדיקת קפסולה למעי הגס ולקבלת מידע נוסף, אנא השאירו פרטים או חייגו 04-6191885

ד"ר הנית ינאי

ד״ר אוה ניב

פרופ' אורי קופילוב

פרופ' אורי קופילוב