המרכז לאורוגניקולוגיה ורצפת אגן, צניחת רחם וצניחת נרתיק

לקביעת תור חייגו או שלחו הודעת וואטצאפ  050-3002814

מהי צניחת רחם ?

צניחת רחם מתרחשת בדרך כלל לאחר לידה, או הרבה לאחר הלידה, עקב שינויים בהורמונים בגוף, הפעלת לחץ תוך בטני או עבודה הקשורה בהרמת משא כבד.

הסימפטומים של צניחת רחם כוללים תחושת כובד בנרתיק, הרגשת גוש היוצא מהנרתיק ולעיתים אף מבחינים בצוואר הרחם ובגוף הרחם בולטים מחוץ לנרתיק. פעמים רבות מתלווה לצניחת הרחם גם צניחה של שלפוחית השתן (ציסטוצלה) או בליטה של הרקטום לנרתיק (רקטוצלה).

מרכז בריאות האשה חדרה | מרכז הריון ולידה | אורוגניקולוגיה רצפת אגן

מהם המצבים של צניחת רחם ?

צניחת שלפוחית (ציסטוצלה)

הסיבות לצניחת שלפוחית השתן דומות לאלה של צניחת רחם. הסימפטומים העיקריים כוללים תחושת כובד בנרתיק, הרגשת גוש היוצא מהנרתיק ולעיתים אף מבחינים בשלפוחית הבולטת מחוץ לנרתיק. כמו כן, יש קושי והיסוס במתן שתן, תחושת שארית שתן בסיום השתנה ואף דליפת שתן לא רצונית.

בלט הרקטום לנרתיק (רקטוצלה)

הסימפטומים העיקריים של רקטוצלה כוללים תחושת כובד בנרתיק, הרגשת גוש היוצא מהנרתיק ולעיתים אף מבחינים בקיר האחורי של הנרתיק בולט החוצה. כמו כן, יש לעיתים קושי בהתרוקנות הצואה ותחושה של חוסר התרוקנות לאחר פעולת מעיים. במקרים קיצוניים יש צורך בהחדרת הרקטוצלה חזרה לנרתיק כדי לאפשר פעולת מעיים.

בלט מעי דק לנרתיק (אנטרוצלה)

אנטרוצלה מאופיינת בתחושת כובד בנרתיק, הרגשת גוש היוצא מהנרתיק ולעיתים אף מבחינים בקיר הנרתיק בולט החוצה.

טיפול ברשתות (Mesh) ושתלים מחומרים סינטטיים או ביולוגים

בשנים האחרונות נכנסו סוגי שתלים שונים. שתלים אלו עשויים מחומרים סינטטיים או ביולוגים, ומטרתם להפחית את שיעורי החזרה של הצניחה.
הטכניקה הייחודית לערכות אלו הופכת את הניתוח לקצר עם תחלואה מינימלית. מחקרים רבים אף הדגימו את הפחתת שיעורי הצניחה החוזרת כאשר משתמשים ברשתות, בעיקר בתיקוני ציסטוצלה.
לרשתות המושתלות יש גם סיבוכים ייחודיים: חשיפה של הרשת לנרתיק לאחר תקופה מהניתוח ופגיעה בשלפוחית השתן או ברקטום.

ניתוחים בטניים לתיקון צניחת הרחם או כיפת הנרתיק כוללים השתלת רשת (Mesh) בין כיפת הנרתיק לעצם הסקרום. שיעורי ההצלחה של ניתוח זה, שנקרא Abdominal Sacro Colpopexy, גבוה מזה של הניתוחים הווגינליים. עם זאת, התחלואה מניתוח זה מעט יותר גבוהה מניתוחים וגינליים, ויש לו סיבוך יחודי – דחיית הרשת או זיהום.

טבעות נרתיקיות (Pessary) 

מכניסים לנרתיק התקן תוך נרתיקי בצורת טבעת או קוביה, כדי למנוע את הצניחה של קירות הנרתיק או הרחם. קיימים סוגים שונים של טבעות וכן גדלים שונים. יש צורך להחליף את הטבעת מידי 10-6 שבועות.

מהם הניתוחים והטיפולים לצניחת רחם ?

ניתוחים לתיקון צניחת איברי האגן יכולים להתבצע בגישה נרתיקית (הגישה השכיחה ביותר), בגישה בטנית או בלפרוסקופיה.

הניתוחים השכיחים ביותר בגישה הנרתיקית כוללים

  • כריתת רחם
  • הרמת שלפוחית (תיקון ציסטוצלה)
  • תיקון בלט הרקטום (רקטוצלה)
  • קיבוע כיפת הנרתיק.

היתרון של הניתוחים הווגינליים הוא בכך שהניתוח יכול להתבצע בהרדמה אזורית, התאוששות המנותחת היא מהירה יחסית ושיעור הסיבוכים קטן בהשוואה לניתוחי בטן.

ניתוחים לפרוסקופיים לרצפת אגן

לאחרונה הוכנסו טיפולים חדשניים בעלי יכולת לשפר משמעותית את איכות החיים של המטופלות הסובלות מבעיות של צניחת אברי האגן, דליפת שתן, תסמונת השלפוחית הרגיזה, כאבי אגן כרוניים. במסגרת המרכז מתבצעים אבחוני צניחת אברי האגן ומבחני פעילות והתנהגות של שלפוחית השתן (אורודינמיקה).

באמצעות ניתוחים זעירים-פולשניים (לפרסקופיה) ניתן לשמר את איברי האגן ללא כריתה.

טיפולים נוספים במרכז לאורוגניקולוגיה חדרה

ד"ר ג'וניה עמאר אלשיך - אורוגניקולוגית בכירה בבית החולים הלל יפה חדרה, מומחית לגניקולוגיה, אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת של רצפת האגן בבסט מדיקל חדרהאיך קובעים תור לטיפול בצניחת רחם או דליפת שתן?

השירות לטיפול בדליפת/בריחת שתן אצל נשים מוענק במרפאתנו על ידי ד"ר ג'וניה אלשיך – מנהלת היחידה לאורוגניקולוגיה בבית החולים בנצרת, מומחית באורוגניקלוגיה, במרכז הרפואי הלל יפה, חדרה ומנהלת המרכז לטיפול בדליפת שתן וצניחת רחם במרכז בריאות האישה, בסט מדיקל חדרה.

לקביעת תור חייגו או שלחו הודעת וואטצאפ  050-3002814

צרו איתי קשר

 

<!–

ד״ר גו'ניה עמאר אלשיך

  • מנהלת המרכז לטיפול באורוגניקולוגיה ורצפת אגן מרכז בריאות האישה חדרה
  • מומחית לגניקולוגיה ומיילדות
  • למידע נוסף אודות ד״ר גוניה עמאר אלשיך

–>

תפריט נגישות