קפסולה מתמוססת

הקדמה

בדיקה זו מבוצעת טרם בדיקת וידאו-קפסולה במטרה לקבוע האם הוידאו-קפסולה תצליח לעבור מבלי להיתקע במעי הדק. בדיקה זו מבוצעת בחולים עם חשד קליני או הדמייתי להיצרות במעי הדק.

קפסולה נמסה אינה מסוגלת לצלם. החולה מתבקש לבלוע כמוסה בגודל זהה לקפסולת וידאו. כעבור יום החולה מתבקש לעבור צלום בטן על מנת לבדוק האם הקפסולה עזבה את המעי הדק. כעבור 30 שעות הכמוסה עוברת המסה עצמית ומתמוססת בגוף. הבדיקה בדרך-כלל אינה גורמת כאב או אי-נוחות, ולא נדרשת כל הרדמה לביצועה.

סיבוך אפשרי: במידה ויש ממצא במעי הדק, אשר מקשה על המעבר, הקפסולה עלולה להיתקע ולגרום לתסמינים של חסימת מעי דק (כאבי בטן, הקאות, נפיחות הבטן), אך התסמינים חולפים בדרך כלל לאחר 30 שעות מזמן בליעת הקפסולה (כאשר הקפסולה תעבור המסה עצמית).

אין לעבור את הבדיקה במהלך הריון!

הנחיות לקראת הבדיקה

  • משעה 20:00 יש להפסיק לאכול. משעה 24:00 יש להפסיק שתייה.
  • בבוקר הבדיקה יש להגיע בצום מלא.
  • יש להצטייד מראש בהפניה של רופא המשפחה לצילום בטן ריק ולקבוע תור במכון רנטגן של הקופה לצילום למחרת הבדיקה בין השעות 12:00-14:00 (עדיף לבצע את הצילום כ- 28 עד 30 שעות לאחר הבליעה).

מהלך הבדיקה

משך השהות במרכז כ 20-15 דקות. במהלכה תקבל הסבר על מהות הבדיקה ותתבקש לבלוע את הקפסולה הנמסה. בנוסף, תתבקש לבלוע 2 כדורים של laxadin (חומר משלשל), על מנת להקל על יציאת הקפסולה. לאחר מכן תשוחרר לביתך. במהלך אותו יום קרוב לוודאי יהיה למטופל קיבה רכה וזאת על מנת לעזור לקפסולה לצאת במהרה.

לאחר הבדיקה

  • תוכל לשוב להתנהל כרגיל (בית, עבודה). כשעתיים לאחר בליעת הקפסולה יהיה ניתן לשתות וכארבע שעות לאחר מכן גם לאכול. 
  • למחרת תצטרך לעבור צילום בטן ריקה במסגרת קופת-חולים ולהביא את הדיסק למרכזינו או לשלוח את התמונה בוואטס-אפ .
  • אם בצילום לא תהיה עדות לנוכחות הקפסולה, משמע שהמעבר תקין ויהיה ניתן לבצע בדיקת קפסולת וידאו בבטחה.
  • אם כן תהיה עדות לנוכחותה במעי הדק, הדבר יוכיח שאכן יש היצרות. כעבור 30 שעות הכמוסה תעבור המסה עצמית אך הבדיקה תוכרז כלא תקינה. במקרה כזה לא יומלץ להתקדם לבדיקה של קפסולת וידאו.
  • במקרה שקפסולה מתמוססת לא הצליחה לעבור במעי הדק, היא תעבור המסה עצמית לאחר 30 שעות, מבלי לגרום לתסמינים כלשהם. אך במקרים נדירים היא עלולה לגרום לתסמינים של חסימת מעיים ( כאבי בטן, נפיחות הבטן, חוסר מעבר גזים וצואה). אין צורך בדרך כלל בניתוח, כי לאחר 30 שעות מבליעת הקפסולה, היא תעבור בכל מקרה המסה עצמית.