רירית על שם ברט – תסמונת בארט

מחפש רופא גסטרו פרטי לטיפול בתסמונת בארט, גסטרואנטרולוג פרטי?

מרכז בסט מדיקל מאפשר למטופלים קבלת יעוץ פרטי ממומחי גסטרואנטרולוגיה פרטיים מובילים ומנוסים אשר עובדים תוך גיבוי הדדי (מודל Group Practice). החזרים מחברות הביטוח לבעלי פוליסה מתאימה.

לקביעת תור (החזר לחברי חברות הביטוח) חייגו או שלחו הודעת וואטצאפ  050-3002814

מהי רירית על שם ברט?

רירית על שם ברט ( Barrett’s esophagus ) נגרמת עקב ריפלוקס כרוני, כלומר חזרה כרונית של חומצה מהקיבה לוושט. הקיבה, המייצרת את החומצה, יודעת להתגונן מפניה. חומצה המגיע באופן תכוף וכרוני לוושט גורמת לתלונות של צרבות, כאבים בחזה, קושי בבליעה ואף לתלונות בתחום האף-אוזן-גרון כמו שיעול כרוני, כאבים בלתי מוסברים בגרון וכחכוח. החומצה יכולה לגרום לדלקת (לא זיהומית עם חיידק או וירוס, אלא דלקת כימית מהחומצה) בוושט שבדרך כלל ניתן לטפל בה תרופתית.

במידה והוושט היה חשוף באופן כרוני לחומצה, הוא לעיתים מנסה "להגן" על עצמו ומשנה לעצמו את הרירית הרגילה. השינוי הזה של הרירית נקרא רירית על שם ברט.

לרירית על שם בארט יש מספר דרגות חומרה. לרוב האנשים יש הדרגה הנמוכה ביותר והטיפול בהם הוא טיפול תרופתי כרוני ומעקב גסטרוסקופיות פעם במספר שנים.

אצל אנשים שהרירית על שם בארט שלהם התקדמה לשלבים יותר מתקדמים יש לטפל בדרך נוספת וזאת כדי למנוע השתנות, לא שכיחה אולם קיימת, לסרטן של הוושט.

בעבר, מדרגה מסויימת של רירית על שם בארט ומעלה הטיפול היה ניתוחי. בהמשך נעשה ניסיון להתמקד בטכניקות שונות שבוצעו בזמן גסטרוסקופיה – אולם ההצלחה לא הייתה מאוד טובה ושיעור הסיבוכים היה גבוה למדי.

חיסול הרירית על שם ברט בשיטה של גלי רדיו

בשנים האחרונות התפתחה שיטה של חיסול הרירית על שם ברט בשיטה של גלי רדיו – Radio Frequency Ablation או בקיצור (RFA). בשיטה זו, בזמן גסטרוסקופיה מחברים למכשיר הגסטרוסקופ צנטר (לאחרונה גם ניתן להשחיל הצנטר דרך הגסטרוסקופ) שבקצהו יש מתמר המחובר למכשיר הפולט גלי רדיו בעוצמה גבוהה וכך מביא להרס הרקמה של הבארט. הפעולה מבוצעת כמו כל גסטרוסקופיה רגילה, תחת טשטוש ונמשכת כעשר או 15 דקות.

 • לאחר הפעולה, המטופל עלול לחוש במיחושים בחזה או בקושי מסוים בבליעה – תלונות שחולפות תוך מספר ימים. סיבוכים ארוכי טווח נדירים מאוד וכוללים הצרות של הוושט שניתן לטפל בה בהרחבות בגסטרוסקופיה.
 • יש לחזור על הפעולה, תלוי בהיקף רירית הבארט שנמצא בוושט, בין 1-3 פעמים ברווחים של 6-8 שבועות.
 • שיעור ההצלחה של פעולה זו נע בין 82-90% בביטול הרירית על שם ברט או בהורדת דרגתה.

מדובר בפעולה, פשוטה, יעילה ועם שיעור סיבוכים, מיידים או מאוחרים, קטן מאוד. שיטה זו, התבססה היום כטיפול הבחירה ברירית על שם ברט עם דרגה מתקדמת.

איך קובעים תור?

ניתן לקבוע תור פרטי (החזר לחברי חברות הביטוח) בטל' 077-2049149 – או באמצעות טופס צור קשר

רופאים מומחים

צרו אתנו קשר

  ד"ר מטיאס קרליבך – מומחה לגסטרואנטרולוגיה – רופא גסטרו פרטי

  ד״ר פהמי שיבלי – מומחה לגסטרואנטרולוגיה – רופא גסטרו פרטי

  • רופא במכון הגסטרו במרפאת "עומר" של שירותי בריאות כללית ורופא בכיר במכון הגסטרו, בית חולים העמק
  • מומחה לגסטרואנטרולוגיה, מומחה לרפואה פנימית
  • למידע נוסף אודות ד״ר פהמי שיבלי

  תפריט נגישות