מתיחת ירכיים – ד״ר אלון לירן

מטרת הניתוח למתיחת ירכיים היא להסיר עודפי עור ושומן מהירך הפנימית, ולהדק את היקפי הרקמות בירך. עודפי עור באזור הירכיים מהווים הן בעיה אסתטית והן בעיה תפקודית, ועשויים לגרום לפטרת, שפשפת ולהימנעות מחשיפה בתלבושת קצרה. ניתוח מתיחת ירכיים מתאים לאנשים שירדו ירידה מאסיבית במשקל, בין אם באמצעות דיאטה ובין אם על ידי ניתוחים בריאטריים, שאחריהם נותרים עודפי עור מרובים שאינם מסוגלים להתכווץ היות והעור איבד מהאלסטיות שלו.
בניתוח למתיחת ירכיים מסירים את עודפי העור והשומן, מעצבים את הירך ומותחים את העור. ניתן לשלב ניתוח מתיחת ירכיים עם ניתוח מתיחת בטן ו/או עם ניתוח לשאיבת שומן, או עם ניתוחים אחרים לעיצוב הגוף.

טכניקות לביצוע ניתוח למתיחת ירכיים

קיימים מספר סוגי חתכים וטכניקות לביצוע הניתוח, המותאמות לכמות העור, סוג העור וכמות הרקמות העודפות (שומן):

  • כאשר עודפי העור שיש להסיר קטנים יחסית ומתרכזים בחלק הפנימי עליון של הירך, ניתן להסתפק בחתך רק באזור המפשעה. היתרון בחתך כזה הוא בגודלו הקטן יחסית, ובכך שהוא מוסתר היטב בשקע המפשעתי.
  • כאשר עודפי העור שיש להסיר מרובים יותר והם צונחים מטה במורד הירך, הצלקת בחלק המרכזי של הירך הפנימית תהיה ארוכה יותר, כמעט עד גובה הברך. שימוש בטכניקה זו מאפשר לבצע הידוק היקפי של כל הירך. החיסרון בטכניקה זו הינו אורך הצלקת, אך ברוב המקרים הצלקות מטשטשות היטב כעבור מספר חודשים ואינן מהוות בעיה של ממש.
  • כאשר קיימים עודפי שומן גדולים שיש להסיר, ניתן לבצע שאיבת שומן בזמן ניתוח המתיחה. את שאיבת השומן ניתן לבצע גם בחלק הפנימי וגם בחלק החיצוני של הירכיים.
  • כאשר עודפי השומן שיש להסיר גדולים במיוחד, ניתן לבצע בשלב הראשון רק שאיבת שומן, ובשלב מאוחר יותר, בדרך כלל כעבור חצי שנה, לבצע את ניתוח מתיחת הירכיים. מרווח הזמן נדרש כדי להפחית סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים, במצבים בהם קיימים עודפי גדולים של רקמת שומן.

לאחר הניתוח

ניתוח מתיחת ירכיים מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים וחצי. בדרך כלל נעשה שימוש בתפרים נמסים ואין צורך להוציאם. המנותח נחבש בחבישה היקפית לוחצת, הכוללת לעיתים גם נקזים, על מנת להדק את הרקמות ככל הניתן למקסום התוצאה האסתטית ולמניעת סיבוכים כגון דימום והצטברות נוזלים. במקרים מסויימים המטופל משוחרר לביתו כשעתיים לאחר הניתוח ובמקרים אחרים קיים צורך באשפוז ללילה אחד להשגחה.

את החבישה הלוחצת יש לבצע במשך שישה שבועות מלאים לאחר הניתוח. את הנקזים מוציא ד״ר אלון לירן בין ארבעה לעשרה ימים לאחר הניתוח, בהתאם לכמות ההפרשות היומית.

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח תראה נפיחות באזור הירכיים והשוקיים אשר תחלוף בהדרגה. חשוב להמנע מפעילות גופנית מאומצת במשך שישה שבועות לאחר הניתוח. מומלץ להקפיד על פעילות מתונה כגון הליכה.

סיבוכים אפשריים

  • הסיבוך הפוטנציאלי השכיח ביותר הינו פעירה של קו החתך בעיקר בנקודת המתח במפשעה. בכדי להפחית סיכון זה מומלץ שלא לבצע פעילות מאומצת, להמנע מהליכות ממושכות ולהקפיד להשאר עם החבישה הלוחצת.
  • צלקות – תהליך טבעי של אודם ונפיחות למשך כשלושה חודשים. לאחר שלושה חודשים הצלקות מתחילות להשתטח ולהלבין. המראה הסופי של הצלקות נראה כשנה לאחר הניתוח.
  • דימום, זיהום, אסימטריה בין הרגליים, נפיחות ובצקת, פגיעה בניקוז הלימפטי.

חשוב לדעת שעישון מגדיל עד פי 8 את כמות הסיבוכים הפוטנציאליים מניתוח למתיחת ירכיים ובעיקר בעיות בריפוי פצעים וסכנה של שליחת קרישי דם ותסחיפים. יש להפסיק לעשן בהדרגה ושבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן באופן מוחלט.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: