הזרקות תחת שיקוף רנטגן לטיפול בכאבי גב

הזרקות תחת שיקוף נועדו לשיכוך כאב הקורן מהצוואר לגפיים העליונות ומהגב לגפיים התחתונות. דרך תעלות השורש בעמוד השדרה יוצאים העצבים לכיוון הרגליים. כאשר יש פתולוגיות בגב שלוחצות על העצב כגון פריצת דיסק, נוצר לחץ על העצב וכאב רב הקורן מהחלק המותני לכיוון הרגל. לשיכוך אותו כאב ולמניעת ניתוחים אנו מבצעים הזרקות תחת שיקוף.

הזרקות תחת שיקוף מבוצעות על ידי ד"ר איל ברבלק – מנהל יחידת עמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה.

כיצד מבוצעות הזרקות תחת שיקוף?

לרוב הפתולוגיה השכיחה הינה פריצת דיסק. הדיסק עצמו פורץ אל תעלת השורש ויוצר לחץ רב על העצבים המובילים לרגל. לחץ זה שמיוצר על ידי הדיסק הוא הגורם לכאבים של המטופל. ברגע שמפחיתים את הכאב נמנע צורך בניתוח. הפעולה פשוטה ומהירה: המטופל שוכב על הבטן בחדר ייעודי מוגן קרינה ובו המכשור המתקדם ביותר – מכשיר שיקוף הפולט קרינה בכמה מאד מאד נמוכה ומספק תמונה מאד מדוייקת. באמצעות מכשיר השיקוף אנו מוצאים את מוצא תעלת השורש ואליו מחדירים מחט עדינה ביותר ודרכה מזריקים חומר המשלב גם מרכיב של הרדמה מקומית וגם סטרואידים. המרכיב של ההרדמה המקומית מוריד את הכאב באופן מיידי ב-87% מהמקרים והסטרואידים, לאחר שהם נכנסים לפעולה כעבור מספר ימים, מורידים את התהליך הדלקתי שנוצר כתוצאה מהלחץ של פריצת הדיסק על השורש. על ידי כך אנו גורמים להפחתת כאב תמידית בקרב 60% מהמטופלים. באותם 60% מהמטופלים נמנעת פרוצדורה ניתוחית ובעצם נחסך מהם ניתוח.

היתרונות של הזרקות תחת שיקוף

  • הפעולה כמעט ונטולת סיכונים
  • הפעולה נטולת כאב ואינה מכאיבה למטופל
  • בקרב 60% מהמטופלים הפעולה חוסכת את הצורך בניתוח

למי מיועדות הזרקות תחת שיקוף

  • סובלים מכאבי צוואר הקורנים לגפיים העליונות
  • סובלים מכאבים בעמוד שדרה מותני הקורנים לגפיים התחתונות
  • מי שצורך מדללי דם צריך להפסיק את השימוש בהם לפני ביצוע הפעולה בהתאם להתייעצות והנחיות הרופא

מפרקי הפאצט – Facet joints

מפרקי הפאצט הינם חלק מן החוליה וממוקמים בחלקה האחורי. הם מחברים בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה. תפקידם כפול: מצד אחד הם מספקים יציבות לעמוד השדרה ומצד שני הם מאפשרים תנועתיות. לעיתים הם עלולים להוות מקור לכאבים כתוצאה משינויים ניווניים, פציעה או עומס מכאני.

הזרקה למפרק:

בהזרקה למפרק הפאצט מוזרקת תערובת של חומר הרדמה מקומי (חומר מאלחש) יחד עם סטרואיד. המטרה הינה כפולה: הן ווידוא מקור הכאב והן הפגת כאב. ניתן לצפות להפחתה מהירה בכאב כתוצאה מפעילות החומר המאלחש וכן להפחתה מאוחרת אך ממושכת יותר בכאב (המתחילה כ 2-5 ימים לאחר ההזרקה) כתוצאה מפעילות הסטרואיד. במידה והמטופל חווה הפגת כאב מידית אך בהמשך הכאב שב, יתכן ויופנה לטיפול בגלי רדיו. בעת הפעולה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה באמצעות שיקוף רנטגן הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק את התרופה לתוך מפרק הפאצט.

חסימת סעיף העצב המדיאלי (Medial branch block):

סעיפי העצב המדיאלי (medial branch) מעבירים את שדר הכאב ממפרקי הפאצט אל המוח. בפעולה זו מזריקים חומר מאלחש סביב סעיפי העצב וחוסמים את פעילותו. כך ניתן לבדוק האם הכאבים מהם סובל המטופל אכן נובעים ממפרקים אלו. אם המטופל חש ירידה בכאבים בתום הפעולה הדבר יכול להעיד על כך שמפרקי הפאצט הם המקור או אחד ממקורות הכאב. כתוצאה מפעולה זו אין צפי לשיכוך כאב לטווח ארוך. בעת הפעולה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של נקודת ההזרקה באמצעות שיקוף רנטגן הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק חומר מאלחש סביב העצב הממוקם ליד מפרק הפאצט.

חסימה סלקטיבית של שורש העצב – Selective Nerve Root Block

לעיתים נוצרת דלקת סביב שורש העצב היוצא מחוט השדרה אל הגפיים, כתוצאה מכך עלול להיווצר גב תחתון ו\או כאב לאורך הרגל. מטרתה של הזריקה זו הינה כפולה, מחד – הפגת כאב שמקורו בעצב היוצא מחוט השדרה, ומאידך משמשת כפעולה אבחנתית לאיתור מקור הכאב. הזריקה מכילה שילוב של חומר מאלחש עם סטרואיד. ניתן לצפות להפחתה מהירה בכאב כתוצאה מפעילות החומר המאלחש וכן להפחתה מאוחרת אך ממושכת יותר בכאב (המתחילה כ 2-5 ימים לאחר ההזרקה) כתוצאה מפעילות הסטרואיד. היות וההזרקה נעשית סמוך לעצב, לעיתים עלולה להופיע החמרה זמנית בכאב, אשר חולפת.

בעת הפעולה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור מיקום מדויק של אזור ההזרקה באמצעות שיקוף רנטגן הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ומזריק חומר ניגוד על מנת לוודא באופן סופי כי המחט ממוקמת באופן מיטבי, לאחר מכן מוזרקת התרופה סביב שורש העצב.

מחקרים מראים כי בכ 60% מן המקרים ההזרקה יעילה מספיק על מנת למנוע מן המטופל את הצורך בניתוח לשחרור הלחץ מעל לעצב ובכך מהווה למעשה תחליף יעיל מהיר ופשוט לניתוח.

מפרק הסקרו-איליאק – Sacroiliac joint

מפרק הסקרו-איליאק מקשר בין האגן לבין עמוד השדרה ונושא בעומסים רבים בעת פעילות. כאב במפרק עלול להופיע כתוצאה מפציעה, מדלקת מפרקים או משינויים ניווניים אחרים.

הזרקה למפרק – בהזרקה למפרק מוזרקת תערובת של חומר הרדמה מקומי (חומר מאלחש) יחד עם סטרואיד. המטרה הינה כפולה, הן ווידוא מקור הכאב והן הפגת כאב. ניתן לצפות להפחתה מהירה בכאב כתוצאה מפעילות החומר המאלחש וכן להפחתה מאוחרת אך ממושכת יותר בכאב (המתחילה כ 2-5 ימים לאחר ההזרקה) כתוצאה מפעילות הסטרואיד.

בעת הפעולה המטופל מתבקש לשכב על הבטן. לאחר איתור המיקום המדויק של נקודת ההזרקה באמצעות שיקוף רנטגן הרופא מבצע חיטוי והרדמה של האזור ולאחר מכן מוזרקת התרופה.

* כפי שקורה בכל סוגי ההזרקות לעמוד השדרה, יעילות הפעולה ומשך הפגת כאב משתנה ממטופל למטופל.

צריבת דיסק – Disc Nucleoplasty

צריבת דיסק היא פרוצדורה זעיר פולשנית לטיפול בכאבים הנובעים מבלט דיסק.
בעת הפעולה, המתבצעת בהרדמה מקומית (לעיתים עם טשטוש), המטופל יתבקש לשכב על הצד או על הבטן. מחט מיוחדת מוחדרת אל תוך הדיסק הפגוע וממוקמת במדויק באמצעות שיקוף רנטגן. דרך המחט מוחדר מכשיר היוצר גלי רדיו אשר גורמים לחימום בסביבתם ועל ידי כך לפירוק חומר הדיסק. המחט מוחדרת מספר פעמים לתוך הדיסק וכך נוצרות בו מספר תעלות אשר יגרמו לירידת הלחץ שבדיסק וכך יפחת הלחץ על העצב שגורם לכאב. התהליך כולו לוקח פחות משעה. ברוב המקרים בהם נגרם הכאב כתוצאה מבלט דיסק יפחתו הכאבים עד כשבועיים.

 

צרו איתי קשר

צרו קשר עם ד״ר אייל ברבלק – מנהל יחידת עמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה: