גניקומסטיה (הקטנת חזה לגבר) – ד״ר אלון לירן

המרכז לכירורגיה פלסטית – גניקומסטיה

גניקומסטיה הינו מונח המתאר חזה גדול ובולט בגבר הנראה כשד של אישה (גניקו – נשי, מסטיה – חזה או שדיים). תופעה זו מהווה פגם אסתטי ואינה כרוכה בסכנה בריאותית. השד אצל גברים הוא איבר שפשוט אינו מפותח, לרוב עקב פעילות הורמונלית. בקרב גברים הסובלים מגניקומסטיה, האיזון ההורמונלי מופר והשדיים גדלים ובולטים למדי. קיומם של שדיים בגופם של גברים מייצר דימוי עצמי ירוד והימנעות מפעילות הכרוכה בלבוש של בגדים צמודים או בגדי ים. הם על פי רוב נמנעים מפעילות ספורטיבית וחיי החברה שלהם כמו הקשרים האינטימיים שלהם נפגעים.

ניתוח להקטנת החזה הגברי יכול להתבצע באמצעות שאיבת שומן או דרך חתך פתוח, בהתאם לסוג הרקמה הקיים. מטרת הניתוח היא להקטין את גודל השד ולעצבו מחדש להשגת מראה מראה חטוב וגברי.

הגורמים לגניקומסטיה

בין הגורמים לגניקוסמטיה ניתן למנות עליה במשקל, צריכת תרופות שונות כגון סטרואידים או תוספי מזון שונים, עישון מריחואנה וצריכת אלכוהול. יחד עם זאת, רוב המקרים קשה לשים את האצבע על סיבה מסויימת המהווה גורם לגניקוסמטיה.

בהסתכלות על צמיחת החזה הגברי ניתן להתייחס ל-3 קבוצות גיל שכיחות:

 • גיל הינקות – אז מדובר בתופעה נורמאלית
 • גילאי ההתבגרות בעת ההתפתחות המינית – לרוב תופעת החזה הגדול חולפת מעצמה. אם נוכחותה קיימת במשך למעלה משנתיים מומלץ לפנות לגורם מטפל
 • הגיל השלישי במהלך ההזדקנות – חילוף הורמונלי גורם לתופעה

במידה וגניקומסטיה נובעת מגורם חיצוני כגון תזונה לקויה או לא מאוזנת, עישון , צריכת תרופות או אלכוהול וכדומה – הטיפול צריך להתמקד בגורם לתופעה ולרוב אין צורך בניתוח. במידה ויבוצע ניתוח ללא טיפול בגורם האמיתי לתופעה היא עשויה לחזור.

טכניקות לטיפול בגניקומסטיקה

קיימות טכניקות שונות להקטנת החזה הגברי והן תלויות במידת הגדילה שלו, בהרכב השד ובמבנה הגוף של המטופל.

 1. שאיבת שומן – פתרון זה מתאים לגברים בעלי שד קטן יחסית, המורכב ברובו מרקמת שומן וללא עודפי עור מרובים. שאיבת שומן מתבצעת על ידי הסננה של הרקמה בנוזלים, וביצוע שאיבה ממספר חתכים קטנים. ניתן לבצע הקטנת חזה באמצעות טכניקה זו בהרדמה מקומית/ טשטוש או בהרדמה כללית, בהתאם להיקף השאיבה. שאר הטכניקות להקטנת החזה הגברי מבוצעות על ידי ד״ר אלון לירן בהרדמה כללית.
 2. שאיבת שומן + משיכה (PULL THROUGH) – פתרון זה מתאים כאשר קיימת יותר רקמת שד ומעט עודפי עור. במהלך הטיפול מאריכים את אחד החתכים ודרכו מושכים החוצה עודף של רקמה שלא נשאב.
 3. חתך סביב העטרה – פתרון זה מתאים כאשר קיימים עודפי עור בהיקף רחב יותר. במקרים בהם עודפי העור גדולים יותר ללא רקמת שד ניכרת, ניתן להוסיף גם חתך אנכי או חתך בצורת J או T הפוכה, על מנת להיפטר מעודפי העור. בכל שלושת הטכניקות לעיל העטרה/הפטמה מחוברות לאספקת הדם ולעצבוב ועל כן התחושה שלהן אמורה להשמר.
 4. FREE NIPPLE – פתרון זה מתאים כאשר השד גדול מאוד וקיימים עודפי עור מרובים ו/או מבנה גוף רחב יחסית. במקרה כזה ד״ר אלון לירן משתמש בטכניקה של הפרדת הפטמה, כריתת הקוטב התחתון של השד והדבקת הפטמה כשתל עור. טכניקה זו כרוכה באיבוד תחושה בפטמה באופן ודאי. היתרון שמאפשרת טכניקה זו הוא חזה שטוח .

לקראת הניתוח

לפני הניתוח להקטנת החזה הגברי יש לבצע מספר בדיקות שתפקידן לשלול גורמים רפואיים המובילים לגדלת השד. הבדיקות עשויות לכלול בדיקת דם כולל פרופיל הורמונלי, אולטרסאונד אשכים, בדיקת כירורג כללית, בדיקת אנדוקרינולוג, אק“ג וצילום חזה בהתאם לגיל המטופל.

לאחר הניתוח להקטנת החזה הגברי

 • הניתוח אורך בין שעה ל-3 שעות, בהתאם לטכניקה שבה בוחר ד״ר לירן, ובסיומו יוצא המטופל עם נקז בכל שד וחגורת לחץ לחזה, במטרה להדק את הרקמות ולמנוע הצטברות של נוזלים
 • כשעתיים לאחר הניתוח משוחרר המטופל לביתו
 • את הנקזים מוציא ד״ר אלון לירן בין 4 ל-10 ימים לאחר הניתוח, בהתאם לכמות ההפרשות
 • את החגורה יש ללבוש במשך שישה שבועות וניתן להורידה רק לצורך מקלחת
 • חל איסור על פעילות מאומצת במשך שישה שבועות לאחר הניתוח
 • על פי רוב ניתן לחזור לעבודה בין ארבעה לעשרה ימים לאחר הניתוח, בהתאם לפרוצדורה

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים הפוטנציאליים תלויים בסוג הכריתה. ככל שהפרוצדורה הניתוחית מינורית יותר ישנם פחות סיכויים לסיבוכים.
בשאיבת שומן החשש הוא שלא ניתן יהיה להוציא מספיק רקמה, או לחילופין שבעקבות הוצאת הרקמה העור לא יצליח להתכווץ וישארו עודפי עור. תמיד קיימת האפשרות לבצע את הניתוח בשני שלבים – בשלב הראשון לבצע שאיבת שומן ובמידה והתוצאה לא מספקת ניתן בשלב השני להסיר עודפי עור.
שאר הסיבוכים האפשריים עשויים לכלול דימום, זיהום, צלקות לא אסתטיות, אסימטריה, ירידה עד לכדי אובדן תחושה בפטמות, נמק של הפטמות ואי סדירות של הרקמה.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: