מתיחת פנים – ד״ר אלון לירן

ניתוח למתיחת פנים נועד לרענן את מראה הפנים, לפתוח את אזור העיניים ולעדן את הקמטים באמצעות הרמת הרקמות התת עוריות למקומן הטבעי, הסרת עודפי עור, טיפול בקמטים ושיפור מראה העור. כדי להגיע לתוצאה מיטבית, מקפיד ד״ר אלון לירן לשמר את מבנה הפנים של המטופלת, ולשוות לו מראה טבעי ורענן.

הפנים הן למעשה כרטיס הביקור שלנו. הן מביעות את תחושותינו ומשקפות את הרגשתנו ללא צורך במילים. במהלך השנים, גורמים שונים מובילים לכך שמראה הפנים נראה עייף ומבוגר יותר: צניחה של הרקמות השונות בפנים, השפעת קרינת השמש, התרוקנות הרקמות והצרה של מבנה הפנים, משווים לעור הפנים מראה מבוגר ועייף.

קמטים

ישנם שני סוגים של קמטים:

  • קמטי הבעה באזורי העיניים והמצח בעיקר הגרמים כתוצאה של פעילות שרירית
  • קמטים סטטיים הנובעים מהתרוקנות וצניחה של הרקמות התת עוריות

עם השנים אנו עדים לצניחה של המצח והגבות, היווצרותם של עודפי עור ושומן בעפעפיים העליונים והתחתונים, הופעת קמטים בצידי העיניים, התרוקנות של עצמות הלחיים, הדגשת הכפלים בין האף לפה ושל הקווים בצידי הפה, אובדן זווית הלסת, צניחה של קו הלסת ורפיון ומלאות של הצוואר.

ישנה אפשרות לטשטש במקצת ובאופן זמני את הקמטים הללו, באמצעות הזרקת חומרי מילוי כגון חומצה היאלורונית או שומן עצמוני, ולהחליש את פעילות השריר על ידי משתקי שריר. פעולות אלה מטשטשות את הקמטים אך אינן מטפלות במקור לבעיה ולכן אינן מהוות תחליף לניתוח אלא תוספת.

מטרת ניתוח מתיחת פנים היא להרים את הרקמות התת עוריות למקומן המקורי ועל ידי כך למלא את אזור ארובות העיניים ועצמות הלחיים, להדק את הצוואר ולהדגיש את זווית הלסת העליונה ואת קו הלסת התחתונה. רצוי לשלב בניתוח מתיחת פנים גם הרמת מצח וגבות ובמידת הצורך גם הרמת עפעפיים. רענון אזור העיניים תורם רבות להשגת מראה כללי צעיר ורענן.
ד״ר אלון לירן מקפיד שמטופלות יצאו מהניתוח במראה טבעי, מבלי שיורגשו שינויים בהבעות הפנים.

ניתוח מתיחת פנים אינו מונע את הופעתם של קמטוטים קטנים ועדינים ואינו מטפל בפיגמנטציה. קיימים טיפולים משלימים שרצוי לשקול ולהוסיף לפני ואחרי הניתוח, הכוללים פילינג, הזרקות וטיפולים קוסמטים שונים, לשיפור מרקם העור ולטיפוחו למשך שנים. טיפול בקמטים עדינים ובפיגמנטציה נעשה תוך שימוש בטכניקות שונות של פילינג. ניתן לבצע פילינג חלקי באזורים מוגבלים במהלך הניתוח, אך קילוף עור מלא בפנים יש לבצע עד מספר שבועות לפני הניתוח או לאחריו.

גורמים שונים משפיעים על תוצאת הניתוח ועל המראה הסופי, חלקם גנטיים מולדים כגון סוג העור, עוביו, המרקם והגמישות שלו, וחלקם נרכשים כגון חשיפה לשמש, תזונה , שתיית מים, צריכת אלכוהול ועישון.

כיצד מבוצע ניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים מתבצע תחת הרדמה כללית או בטשטוש יחד עם הרדמה מקומית. משך הניתוח כ-3.5 שעות ותלוי בהיקפו. במהלך ניתוח מבוצע החתך המתחיל בקו השיער, יורד קדמית לאוזן, ממשיך מתחת לתנוך ואחורה אל תוך השיער.
ד״ר אלון לירן משתמש בטכניקה של הרמת הרקמות התת עוריות, אך אינו נכנס אל מתחת לשרירים.
לאחר הרמת הרקמות התת עוריות, ד״ר לירן מותח בעדינות את העור אחורה ולמעלה ועל ידי כך מחדד את זווית הלסת .
בצוואר מבצע ד״ר לירן שאיבת שומן ולאחריה הידוק של השריר הנפול והדגשה של זווית הלסת.
במהלך הייעוץ שמבצע ד״ר אלון לירן במרפאתו לקראת הניתוח, הוא מבקש לשמוע מה בדיוק מפריע למטופלת במראה הפנים שלה, כדי להתאים את הניתוח לבקשותיה ולמבנה ומצב הפנים שלה.
אם תלונות המטופלת מתמקדות בחלק התחתון של הפנים בלבד, ניתן להסתפק ב“מיניליפט“ המתמקדת בחלק התחתון של הפנים עד הצוואר.
במידה והמטופלת מעלה רצון לטפל במספר מוקדים בפניה, ניתן לבצע מתיחת פנים מלאה הכוללת הרמת המצח, הגבות, מתיחת עפעפיים ומתיחה של הצוואר. העור שמסביב לפה והסנטר אינו נמתח במסגרת ניתוח למתיחת פנים. באזורים אלה ניתן לבצע פילינג במהלך הניתוח או לבצע הזרקת שומן עצמוני.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח המטופלת יוצאת עם חבישה סביב הפנים ושני נקזים בצידי הצוואר, על מנת להדק את הרקמות ולמנוע הצטברות של נוזלים. המטופלת נותר להשגחה בת לילה אחד לאחר הניתוח. למחרת מוציא ד״ר לירן את הנקזים והמטופלת משוחררת לביתה.
לאחר הניתוח מבוצעת חבישת סנטרון היקפית למשך שבועיים, 24 שעות ביממה. לאחר כשבועיים מבוצעת חבישת סנטרון היקפית למשך חודש נוסף רק בשעות הלילה.
רחצה ראשונה ניתן לבצע 48 שעות לאחר הניתוח ובהמשך אחת ליממה.
המטופלת מקבלת משככי כאב, אנטיביוטיקה ותרופות נגד בחילות.
במשך שישה שבועות קיימת חשיבות גדולה ביותר להימנעות מכל פעילות מאומצת העלולה לגרום לעליה בלחץ הדם וכפועל יוצא לדימום.
הפנים עשויות להיות בצקתיות ונפוחות בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח וצפויים שטפי דם בעיקר באזור הצוואר. בתגובה לכך מומלץ ליטול כדורי ארניקה להפחתת הבצקות.

החלמה מניתוח מתיחת פנים

קצב ההחלמה מניתוח מתיחת פנים משתנה בהתאם לגנטיקה ולאורח החיים של המטופלת, אך על פי רוב אורך בין 10 ל-14 יום. בתהליך ההחלמה קיימות תופעות לוואי נורמליות, העשויות לכלול בצקת, נפיחות, שטפי דם, ירידה בתחושה, אסימטריה קלה ועוד, והן חולפות בהדרגה עד לסביבות שישה שבועות מהניתוח. לרוב בין שלושה לשישה חודשים מהניתוח ניתן להתחיל ולהינות מהמראה החדש. תוצאות הניתוח נשמרות למשך 10-15 שנים, ותלויות בגנטיקה ובאורח החיים ובעיקר באיכות התזונה, הרגלי שתייה, חשיפה לשמש, עישון וכן הלאה.
לצלקות בעקבות הניתוח מהלך טבעי של נפיחות ואודם שהולכים וגוברים עד לפרק זמן של כ-3 חודשים לאחר הניתוח, שלאחריהם הם נסוגים בהדרגה. לרוב הצלקות מוסתרות וכמעט בלתי נראות כעבור שנה.

סיבוכים אפשריים

עישון מהווה גורם סיכון המגביר שכיחות לסיבוכים בכל ניתוח. במקרה של ניתוח למתיחת פנים, השפעת העישון חמורה במיוחד ומעלה את השכיחות לסיבוכים עד פי 8. עישון עשוי לגרום לפגיעה באספקת הדם לעור וכתוצאה מכך לנמק של שולי העור. חובה להפחית בכמות צריכת הסיגריות עד להגעה למצב של הפסקה מוחלטת שבועיים לפני הניתוח, ועד להחלמה מלאה של כל החתכים כחודש לאחר הניתוח.
סיבוכים פוטנציאליים נוספים כוללים דימום השכיח יותר בקרב גברים, זיהום, אסימטריה, ירידה או אובדן תחושה, פגיעה מוטורית ביכולת הנעת שרירי הפנים (תופעה נדירה מאוד החולפת לרוב כעבור שישה שבועות), נמק של העור ופתיחת החתכים. לעתים עלולה להיווצר התקרחות סביב קו החתך.

מילוי נפחים כחלק מתהליך מתיחת פנים

בעבר המגמה הרווחת היתה להניק לפנים מראה רזה ושדוף בהתאם למראה של הדוגמניות באותה תקופה, הנודע כ״הירואין שיק“. בשנים האחרונות השתנתה המגמה השתנתה, בעקבות מחקרים שהראו שבמסגרת השינויים שעוברים הפנים והגוף במהלך ההתבגרות, מתרחשת התרוקנות של הרקמות התת עוריות המלווה בצניחה של העור. הגישה היום נוטה למילוי העור ולא לריקון.
בניתוחי עפעפיים למשל נטו בעבר להוציא שומן מהעפעף התחתון. כיום הגישה הרווחת היא לנייד שומן מאזור בו מצוי עודף לאזור המרוקן משומן. לצד מגמה זו תפסה תאוצה המגמה לשימוש בחומרי מילוי.
בחומרי מילוי ניתן להשתמש כפעולה נפרדת בהזרקה במרפאה או במסגרת הליך כירורגי אחר כמו מתיחת עפעפיים, הרמת גבות, מתיחת צוואר או מתיחת פנים מלאה.
בבואנו לשקול מילוי כתוספת להליך ניתוחי אחר, קיימת האפשרות לביצוע מילוי בשומן עצמוני – שאיבת שומן מאזור מסויים, עיבודו והזרקתו לאור אחר בפנים לצורך מילוי. אפשרות נוספת הינה הזרקת חומרי מילוי.
פרוצדורות אלו יש להקפיד ולבצע רק אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית ולהשתמש רק בחומרים המאושרים לכך.
ניתן למלא אזורים שונים כגון מצח, גבות, צידי העיניים, עפעפיים, מתחת לארובות העיניים, עצמות הלחיים, קמטים מסביב לפה, אזור הלסת והסנטר וכן אף, צוואר ועוד.
חשוב לדעת שבמהלך הזרקת שומן חלק ממנו נספג, ולעיתים יש צורך לבצע מספר פרוצדורות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. חומצה היאלורונית נשארת לפרק זמן של בין שמונה לשניים עשר חודשים ואח״כ יש לחדש אותה.
מילוי כתוספת למתיחת פנים או כל פרוצדורה אחרת, מוביל לחידוש ולרענון איכות העור ומרקם העור, מעניק נפח באזורים מרוקנים, גורם להתחדשות הקולגן וורם לאיכות עור טובה יותר גם בעתיד.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: