ד"ר אורלי אישך אדיב

רופאת ילדים, מומחית בגסטרואנטרולוגיה ותזונת ילדים

דוקטור אורלי אישך אדיב הינה מנהלת יחידת גסטרו ילדים במרכז הרפואי הלל יפה

השכלה

 • ד״ר אורלי אישך אדיב בוגרת לימודי רפואה בטכניון, חיפה
 • התמחות ברפואת ילדים, במחלקת ילדים ב', בקריה הרפואית רמב"ם
 • אונ' בוסטון, ארה"ב – גסטרואנטרולוגיה ילדים

ניסיון

 • מנהלת יחידת גסטרו ילדים במרכז הרפואי הלל יפה
 • רופאה בכירה במחלקת ילדים ב', וביחידה למחלות דרכי עיכול ותזונה בילדים ובנוער, ב"מאייר" – בית החולים לילדים שליד הקריה הרפואית רמב"ם
 • השתלמות בגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, בתוכנית משולבת בבית החולים לילדים בבוסטון, ובבית החולים הכללי של מסאצ'וסטס, המסונפים לאוניברסיטת הארווארד, ארה"ב

התמחויות ובדיקות

 • תחומי מחקר עיקריים: מטבוליזם ותזונה של הילד החולה, ומודל של מחלת מעי דלקתית

החזרים וביטוחים

ד"ר אורלי אישך מקבלת מטופלים דרך כללית מושלם, פרטי, החזרים מהביטוחים המשלימים של מאוחדת ולאומית.

ד״ר אורלי אישך אדיב

צרו איתי קשר


ד״ר אורלי אישך אדיב הינה מומחית לרפואת ילדים גסטרו ילדים, מאבחנת ומטפלת בילדים הסובלים ממחלות דלקתיות של מערכת העיכול, כולל מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית, מחלות כבד מולדות ונרכשות, ובילדים עם היפרליפידמיה רמה יתירה של שומנים בדם.

התמחותה של ד״ר אורלי אישך אדיב כולל איבחון מחלות מערכת העיכול, כמחלת צליאק, דימומים במערכת העיכול, אלרגיה ואי סבילות למזונות, כאבי בטן, עצירויות, כולל טיפול ייחודי בפלזמהפרזיס ('החלפת דם'), וטיפול בילדים הסובלים מהיפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית, מחלות כבד ולבלב ועוד.

האיבחון והטיפול התזונתי כוללים, בין השאר, טיפול בילדים עם הפרעות גדילה, תת תזונה, קשיי האכלה, אלרגיה למזון ושלשולים כרוניים, כמו גם טיפול תזונתי לילדים עם צרכים מיוחדים.

מחלות נפוצות של מערכת העיכול בילדים:

 • מחלת הצליאק (רגישות לגלוטן) – במסגרת המרפאה מתבצע אבחון, טיפול ומעקב בילדים הסובלים מצליאק.
 • מחלות מעי דלקתיות הכוללות קוליטיס כיבית וקרוהן – המרפאה עוסקת באבחון, כולל בדיקות אנדוסקופיות, טיפול תרופתי, תזונתי, ופסיכולוגי במידת הצורך.
 • מחלות שכיחות נוספות– ריפלוקס, עצירות, תסמונת המעי הרגיז ועוד.
 • אנמיה הקשורה בבעיות במערת העיכול.
 • מחלות כאב בילדים.

טיפול בעיות תזונה והשמנת יתר בילדים

השמנת יתר היא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בעולם המערבי. טיפול בהשמנת יתר בילדים מיועדת לילדים בעלי עודף משקל מגיל 3 ועד גיל 16

הפרעות אכילה בגיל הרך

לתזונה תפקיד חשוב ביותר בגדילה ובהתפתחות של ילדים בכל שלב ושלב בחייהם. עם זאת, תזונת פעוטות וילדים קטנים טומנת בחובה הרבה אי-וודאות וקשיים הנובעים לא רק מהעדר ידע וחוסר ניסיון של הורים, אלא מבעיות בריאותיות אמיתיות שיש לתת להן מענה גם בהיבט התזונתי.

במצבים של חולי כרוני, העדר שגשוג וגדילה, בעיות הקשורות לספיגה של מזון, התפתחות אלרגיה או רגישות לסוגי מזון מסוים ומחלות נוספות, לתפריט התזונתי השלכות מרחיקות לכת על מצבו הבריאותי של הילד. על כן, היחידה לגסטרואנטרולוגית ילדים נותנת ייעוץ תזונתי מקיף רב-מקצועי המשלב בין הטיפול הרפואי, ובניית תפריט תזונתי העונה לצרכים המיוחדים של הילד.

תזונת ילדים

לתזונה תפקיד חשוב ביותר בגדילה ובהתפתחות של ילדים בכל שלב ושלב בחייהם: בינקות, בילדות המוקדמת ובגיל ההתבגרות. בשנה הראשונה לחיים המזון הטוב ביותר לתינוק הינו חלב אם, אשר מספק את כל צרכיו התזונתיים של התינוק. במהלך שנה זו יתווספו מזונות נוספים כגון: פירות, ירקות ודייסת דגנים. מגיל שנה ואילך מזון הפעוט מתחיל להידמות למזון מבוגר, אולם במינונים הרבה יותר קטנים ובהתאמה למגבלות האכילה של הילד. באופן זה לא רק ניתנת התייחסות למחלה ,אלא גם פוטנציאל ההחלמה והגדילה מתממש במלואו.

בעיות גדילה ושגשוג (Failure To Thrive – FTT)

היעדר שגשוג הינה תופעה שכיחה בקרב פעוטות ולעיתים גם בקרב ילדים, שעיקרה אי עליה במשקל ועיכוב בגדילה ובצמיחה הגופנית. קיימות סיבות רבות להיווצרות התופעה, ביניהן מחלת הצליאק, שהינה רגישות לדגנים, בעיית ספיגה של מזונות שונים, קושי בבליעה או בהאכלה וכן בעיות פסיכולוגיות-נפשיות. לכן, כל תינוק שאינו עולה במשקל או ילד הנמצא מתחת לעקומת הגדילה, עובר אבחון ובירור מקיפים לאיתור הגורם לבעיה.

במידה שנמצא גורם ספציפי, יותאם טיפול רפואי לפתרון הבעיה. אולם, במקרים רבים הגורם אינו מאותר ולכן הילד ימשיך להיות במעקב רפואי צמוד, תוך מתן ייעוץ תזונתי והמלצות בדבר כלכלה עשירה ומותאמת לצורכי הילד. במקרים קיצוניים בלבד, תינתן הזנה תוך-ורידית להשלמת האנרגיה החסרה לגוף.