שחזור שדיים – ד״ר אלון לירן

המרכז לכירורגיה פלסטית – שחזור שד

שכיחות סרטן השד עולה ומגיעה כיום לאחת מכל שבע נשים. לצד זאת, שיעור הריפוי של סרטן השד גבוה ביותר. כריתת שד מהווה חלק עיקרי בריפוי סרטן השד, ולהבדיל מבעבר, שחזור השד תופס מקום מרכזי בתהליך. בחלק מהמקרים השחזור מתבצע בשלב מאוחר יותר לאחר הכריתה, אך יותר ויותר נשים עוברות שחזור שד מיידי כבר במהלך ניתוח הכריתה הראשוני. שילוב השחזור במהלך ניתוח הכריתה מחזק את הדימוי העצמי ואת תפיסת הנשיות של המטופלות ובאופן כללי גם את יכולת ההתמודדות עם המחלה.

את תת התמחות שלו ביצע ד״ר אלון לירן בבלגיה במשך שנה, בתחום של שחזורי שד מורכבים. ד״ר לירן רואה בתחום זה את אחת מאבני היסוד של עבודתו. הוא מקפיד להתאים את השחזור לרצונה של המטופלת ולמבנה גופה ומשתמש בטכניקות שונות החל בהזרקות שומן, שתלי סיליקון, רקמות סמוכות (כגון רקמה מהגב) ורקמות מרוחקות (כגון בטן או ישבן/ גב תחתון).

בנוסף, ד״ר אלון לירן חבר בעמותה עולמית של פלסטיקאים, מנתחי שד ואונקולוגים בשם BABC: Beautiful After Breast Cancer Society שמטרתה להעניק לחולות בסרטן השד ולבני משפחתן מידע ותמיכה רפואית ופרא-רפואית ולשאוף למצוינות בתחום שחזור השד.

הטיפול בסרטן השד כולל יעוץ אונקולוגי וכירורגית שד תחילה. לאחר מכן יקבע אופן הטיפול. קיימות דרכים שונות לטיפול בסרטן השד והן תלויות בין היתר ברקע הייחודי של המטופלת: רקע משפחתי של נשים שחלו בסרטן השד, גיל המטופלת, מבנה הגוף והשד והשלב בו נמצא הגידול, כל אלה מהווים פרמטרים שנלקחים בחשבון בעת קביעת דרך הטיפול הנכונה ביותר. חשוב לציין כי במידה וקיימת היסטוריה משפחתית מומלץ למטופלת לקבל ייעוץ גנטי.

בשלבים מוקדמים יחסית של המחלה ניתן בחלק מהמקרים להסתפק בכריתת הגוש בלבד (למפקטומיה המבוצעת על ידי כירורג שד). לעתים יש להוסיף טיפולים נלווים לפני או אחרי הפרוצדורה, כגון כימותרפיה ו/או הקרנות.

במידה והמטופלת אמורה לעבור כריתה של השד או של שני השדיים, קיימות טכניקות שונות שהבחירה בהן מושפעת מגודל הגוש ביחס לגודל השד, מסוג הגידול, ומהמרחק מהפטמה. במידה והכריתה הינה מניעתית (כמו בקרב נשאיות של הגן BRCA) ניתן לרוב לשמר את הפטמה. במקרים בהם לא ניתן לשמר את הפטמה, משאירים את העור בלבד. כריתת השד מבוצעת על ידי כירורג שד בתיאום עם ד״ר אלון לירן.

חשוב לדעת כי שחזור שד הוא תהליך, ולא פעולה חד פעמית. לעתים עד להגעה לתוצאה חולפת למעלה משנה. במהלך התקופה מטפלים בשד החולה ולעתים יש צורך להתאים את השד הבריא לשד המשוחזר על ידי הרמה, הקטנה או הגדלה. במקרים מסויימים עולה הצורך בתיקון אסימטריות ע״י הזרקות שומן או שאיבה, שחזור פטמה ועוד.

שחזור שדיים אלופלסטי

בשיחזור שדיים אלופלסטי אנו מחליפים את נפח השד בשתל סיליקון. במידה וניתן אנו מכניסים שתל סיליקון כבר בניתוח הראשון, אך לעתים בשל אילוצים שונים כגון איכות העור או חסר במעטפת העור לאחר הכריתה, יש לבצע זאת בשני שלבים. בשלב ראשון מתבצעת הכנסת מותחן רקמות. זהו מעין בלון שאחת לשבועיים עובר ניפוח במרפאה במים פיזיולוגים וגורם למתיחה של העור עד להגעה לגודל הרצוי. בשלב השני מבוצעת החלפה של המותחן בשתל סיליקון מתאים.

שחזור שדיים אוטולוגי

בשיחזור שדיים אוטולוגי משתמשים ברקמה מאזור אחר בגוף, על מנת להשלים את הנפח החסר של השד.
ניתן להשתמש בשריר הלטיסימוס מהגב ולסובב אותו לחזה, על מנת להחליף את העור החסר, אך אז יש עדיין צורך למלא את הנפח עם שתל סיליקון. ניתן גם להחליף את העור והנפח על ידי שימוש ברקמה מהבטן. הטכניקה הזו נקראית שיחזור מיקרוכירורגי ובמהלכה לוקחים את דופן הבטן (עור ושומן) עם כלי הדם, ללא פגיעה בשרירי הבטן או עם פגיעה מועטה בלבד, מנתקים את כלי הדם בבטן ומחברים את הרקמה מחדש לכלי דם בחזה. ניתן לעצב שד במראה טבעי וללא כל משתל. ניתוח זה מורכב יותר ואורך משך זמן ארוך יותר. בטווח הארוך, התוצאה טבעית יותר וקיים יתרון בכך שאין צורך במשתל סיליקון.

בכל אחת מצורות השחזור ניתן בשלב מאוחר יותר לבצע תיקון והתאמות לשד הנגדי על ידי הזרקות שומן, הגדלה, הרמה או הקטנה וכן שיחזור של הפטמה והעטרה.

לקראת הניתוח

לפני הניתוח להקטנת החזה הגברי יש לבצע מספר בדיקות שתפקידן לשלול גורמים רפואיים המובילים לגדלת השד. הבדיקות עשויות לכלול בדיקת דם כולל פרופיל הורמונלי, אולטרסאונד אשכים, בדיקת כירורג כללית, בדיקת אנדוקרינולוג, אק“ג וצילום חזה בהתאם לגיל המטופל.

אונקופלסטיקה (ONCOPLASTIC BREAST SURGERY)

מדובר באופציה חדשה יחסית בתחום שיחזור השד, התופשת תאוצה בשנים האחרונות. באמצעות טכניקה זו מוציאים את הגידול מהשד בשוליים בטוחים תוך ארגון מחדש של מבנה השד בצורה אסתטית (כגון הקטנה או הרמת שד) בניתוח יחיד.

שחזור פטמה ועטרה ( NIPPLE AREOLA RECONSTRUCTION)

שחזור פטמה מתבצע בסוף תהליך שחזור השד לאחר השגת מבנה שד משביע רצון וסימטריה בין השדיים. שחזור פטמה מבוצע לרוב בהרדמה מקומית, כאשר בשלב מאוחר יותר ניתן לבצע קעקוע של העטרה והפטמה לצורך השוואה לשד השני. עבור נשים שׁאינן מעוניינות בביצוע שחזור פטמה ועטרה, קיימת האפשרות לביצוע התאמת פטמה ועטרה מסיליקון אצל אומני שחזור מיוחדים.

בתהליך השחזור המורכב אותו עוברת המטופלת, חשוב שיעמוד לצידה צוות מיומן הבקיא בגוון הטכניקות השחזוריות הקיימות ומסוגל להציע את האופציה הטובה ביותר.

במידה וקיימת אסימטריה בגודל או במבנה השדיים, ניתן לתקן אותה במהלך ניתוח השחזור. התיקון מבוצע ע״י הכנסת תותבים בנפח או במבנה ששונה, הסרת רקמה בכמות שונה מכל שד, שימוש בטכניקה שונה של הרמה ועוד. חשוב לקחת בחשבון שאיברים זוגיים בגוף לעולם אינם סימטרים לחלוטין.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: