הרמת חזה – ד״ר אלון לירן

המרכז לכירורגיה פלסטית – הרמת חזה / הרמה עם הגדלה

ניתוח הרמת חזה נועד לעצב מחדש ולהרים את השד כדי לתקן את צניחת והתרופפות העור הנגרמת לו במהלך השנים ולקבל מראה מורם, טבעי וצעיר יותר. הזמן ובעיקר הריונות חוזרים, שינויים הורמונליים, הנקות ותנודות קיצוניות במשקל, לא מיטיבים עם מראה החזה של האישה. עם השנים החולפות רקמת השד, שעברה שינויים רבים, הולכת וצונחת ומותחת גם את העור שאיכותו יורדת והוא נעשה דק יותר ופחות גמיש ועל כן נוטה יותר לצנוח ובמקרים רבים גם נפח השד מצטמצם ומותיר עור שעבר מתיחה, צנוח על פני בית החזה. תיקון כירורגי של הרמת חזה יכול להביא לשיפור משמעותי במראה החזה וההרגשה של האישה.

ניתוח הרמת חזה – למי זה מתאים?

ניתוח להרמת חזה מיועד לנשים הסובלות מחזה נפול או צנוח, באופן תורשתי או התפתחותי. על פי ההגדרה הרפואית המקובלת, חזה נחשב נפול כאשר הפטמה בגובה או נמוכה יותר מהכפל התת שדי בהסתכלות מהפרופיל.
ניתוח זה מתאים לנשים שאינן מרוצות ממבנה ומיקום הפטמה, מצורת החזה ומסימני המתיחה כתוצאה מלידות או ירידה מסיבית במשקל. צניחת שדיים אינה נגרמת רק בגלל הריונות והנקות כפי שנהוג לחשוב, קיימות סיבות נוספות וביניהן: שדיים גדולים וכבדים, דיאטות קיצוניות, מבנה התפתחותי לקוי או הזדקנות ותהליך צניחה טבעי עקב ירידה באיכות העור ואובדן האלסטיות שלו.

מתי עושים ניתוח להרמת חזה?

הצורך בניתוח הרמת חזה אינו צורך רפואי והוא נעשה משיקולים אסתטיים בלבד. באמצעות הניתוח מבקשות נשים רבות לשפר את מראה החזה שלהן ולהחזיר לו מראה טבעי וצעיר יותר לכן אין לניתוח זה מועד מתאים מסוים.
יחד עם זאת, רצוי שלא לעבור ניתוח זה כאשר הגוף נמצא בתהליכי שינוי או כאשר מתוכננים עוד הריונות מכיוון שלידה והנקה עלולות לפגוע בתוצאותיו.
ניתן לעבור ניתוח הרמת חזה גם לפני שהסתיים פרק הלידות אך חשוב לקחת בחשבון כי מכיוון שהריונות ותהליכים של שינויי משקל משנים גם את המבנה של השד, הוא עלול לצנוח שוב ובמקרים אלו ייתכן ותצטרכי לעבור ניתוח נוסף.

כיצד מתבצע הניתוח

ניתוח הרמת חזה מתבצע תחת הרדמה כללית ואורך כשעתיים וחצי.
בניתוח זה ד״ר אלון לירן מבצע מספר סוגים של חתכים זעירים המשתנים לפי דרגת הצניחה ומידת ההתרוקנות של השד, חתך סביב העטרה, חתך אורכי שיורד כלפי מטה או חתך בקפל התת שדי.
כדי להקנות לשד מראה עומד וצעיר, ד״ר לירן מרים את רקמת השד הקיימת ומסיר את עודפי העור.

במקרים בהם אין לרקמת השד הנותרת מספיק נפח או שהאישה מעוניינת, בנוסף להרמה, בנפח שד גדול יותר, ד״ר לירן מבצע חתך נוסף דרכו מוחדר שתל סיליקון (גם הגדלה וגם הרמת חזה).
במקרים של צניחת שד מינימלית תוספת שתלים בלבד, הגדלה ללא הרמת חזה, יכולה לשפר משמעותית את מראה השד. במקרה כזה ד״ר אלון לירן מבצע חתך בקפל התת שדי דרכו מוכנס השתל. לאחר מכן הוא סוגר את חתכי הניתוח בתפרים נספגים.
לפני הניתוח יש להצטייד בחזיית ספורט עם סגירה קדמית, אותה עליך ללבוש מיד עם סיום הניתוח (ניתן לרכוש גם בחדר הניתוח). כעבור שעתיים אחרי הניתוח תוכלי להשתחרר הביתה.

החלמה מניתוח הרמת חזה

תהליך ההחלמה הוא אינדיבידואלי ומשתנה ממטופלת למטופלת אך בסה"כ ההתאוששות מניתוח הרמת חזה היא מהירה יחסית ולרוב אינה כרוכה בכאבים חזקים. לאחר ניתוח הרמת חזה יש ללבוש חזיית ספורט למשך ששת השבועות הראשונים ולהימנע מהרמת משקלים כבדים.
ככל פעולה כירורגית, המחייבת בחתך וצלקת שהוא מותיר, גם ניתוח הרמת חזה משאיר מספר צלקות אשר ילכו ויטשטשו בתהליך החלמה טבעי הנמשך עד כשנה, שבו ב-3 החודשים הראשונים הצלקות נראות בולטות ואדומות ולאחר מכן נסוגות ודוהות, עד כדי התמזגות עם העור. צלקת סביב העטרה מטשטשת בהבדלי הגוון שבין העטרה לעור השד הסובב, צלקת לאורך הכפל התת שדי תוסתר על ידי הצניחה הטבעית של השד והצלקת האנכית, מהעטרה לכפל התת שדי, תיראה מעט יותר.
את תוצאותיו הסופיות של הניתוח תוכלי להתחיל לראות כשלושה חודשים לאחר הניתוח.
בחודשים הראשונים לאחר הניתוח מראה השד יהיה מורם מאוד ומלא בקוטב העליון, אולם לאחר ההחלמה ונסיגת הבצקת תבחיני ב"נפילה" של החזה, לא למצב שלפני הניתוח אבל למראה טבעי יותר, זהו תהליך תקין לחלוטין ולא סיבוך של הניתוח.

הוראות אחרי ניתוח

  • לאחר 48 שעות ממועד הניתוח ניתן לרחוץ את הגוף ואת פצעי הניתוח (ללא הסרת הפלסטרים) במים וסבון אחת ליום. אין להרטיב את אזור הניתוח טרם חלפו 48 שעות
  • בתקופת ההחלמה הראשונית יש להגביל את תנועת הזרועות ולהימנע פעילות גופנית מאומצת במיוחד פעילות שמערבת את שרירי החזה כגון הרמת משאות כבדים (מעל 2 ק״ג)
  • יש להימנע מרחצה בבריכה, ים, ג'קוזי או מאגרי מים ציבוריים למשך 6 שבועות
  • במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ להימנע מנהיגה
  • אין לחשוף את הצלקות לשמש במשך שנה, קרני השמש עלולות לעכב את תהליך ההחלמה ולגרום להתכהות הצלקות. בעת חשיפה לשמש חשוב להקפיד על מריחת קרם הגנה בעל מסנן קרינה 30 ומעלה.
  • בתקופת ההחלמה (כ- 6 שבועות) עליך ללבוש חזיית ספורט ללא ברזלים הנרכסת מלפנים 24 שעות ביממה
  • למניעת זיהום יש להקפיד ליטול אנטיביוטיקה לפי המרשם
  • על מנת להקל על הכאבים ניתן ליטול אקמול ואופטלגין לסירוגין או זלדיאר ואופטלגין לסירוגין (בהתאם למינונים המופיעים בעלון לצרכן או ע״ג האריזה)
  • בחילות הן תופעת לוואי שכיחה לאחר ניתוח בהרדמה כללית, אך היא חולפת לאחר מספר ימים. להקלה וטיפול נגד בחילות ניתן להשתמש בתרופה מסוגPRAMIN

סיבוכים אפשריים בניתוח הרמת חזה

ניתוח הרמת חזה הוא ניתוח אסתטי נפוץ הנחשב לניתוח לא מסובך ובטוח ושאינו כרוך בסיכון אך חשוב להבין שכמו כל פעולה כירורגית, גם הניתוח להרמת חזה חייב להתבצע ע"י מנתח מקצועי, מיומן ומנוסה.
כמות הסיבוכים/ תופעות לוואי בניתוחים אסתטיים בכלל ובניתוח הגדלה והרמת חזה בפרט היא מועטה והם ניתנים לטיפול.
הסיבוכים האפשריים כוללים :רגישות יתר בפטמות, ירידה או אובדן תחושה בפטמות, דימום, זיהום, צלקות, אסימטריה, פתיחת חתכי ניתוח, התקשות קופסית.

שילוב הגדלת חזה והרמת חזה

ניתוח משולב של הרמת חזה עם הגדלת חזה היא אחת האפשרויות הנפוצות עבור נשים שאינן מרוצות מנפח השד שלהן ורוצות שד גדול יותר אולם סובלות גם מצניחה של רקמת השד.
הגדלת חזה בלבד אינה גורמת להרמת חזה, אלה שינוי נפח בלבד. ייתכן כי בטווח הקצר שתל גדול יגרום למתיחה של העור ולמראה מורם של השד אך בטווח הארוך השתלים אינם מונעים נפילה של החזה אלא מוסיפים לו משקל ולכן עם הזמן כובד השתל יחד עם הנטייה של עור השד שצנח להמשיך ולצנוח יכריעו והוא יגרום לצניחה חוזרת של השד.
במקרים אלה נדרש ניתוח המשלב שני ניתוחים על מנת להרים את השד וגם להוסיף נפח בקוטב העליון שלו ולתת לו מראה מלא יותר. בניתוח הרמת חזה עם שתל (הרמה והגדלה) ד״ר אלון לירן מבצע למעשה שתי פעולות מעט מנוגדות – הוא מקטין את מעטפת העור ע"י הסרה של עודפי העור ומגדיל את נפח השד באמצעות משתל סיליקון.
את הניתוח המשולב ניתן לפצל לשני ניתוחים נפרדים: בשלב ראשון לבצע ניתוח הרמת חזה בלבד, ובשלב שני (כעבור 3 חודשים לפחות) ניתוח הגדלת חזה ע"י הכנסת משתל סיליקון.

תיקון אסימטריה במהלך ניתוח הרמת חזה

במהלך ניתוח הרמת חזה, כמו בניתוח להגדלה / הקטנת חזה, ניתן לתקן גם עיוותים ואסימטריה במבנה או בגודל השדיים במידה והיא קיימת. את התיקון ד״ר אלון לירן מבצע בעזרת שימוש בטכניקת הרמה שונה, הכנסת שתלים בנפח או מבנה שונים וע"י כמות שונה של רקמה שאני מסיר מכל שד. צריך לזכור שאיברים זוגיים בגוף האדם לעולם לא סימטריים לחלוטין, לכן גם לאחר הניתוח תמיד תישאר אסימטריה קלה.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: