מתיחת בטן – ד״ר אלון לירן

ניתוח מתיחת בטן כולל הסרה של עודפי עור ושומן והשטחת והידוק הבטן באמצעות מתיחה והידוק של שרירי הבטן, תיקון בקעים וצלקות בבטן התחתונה ושאיבת שומן מהמותניים, הירכיים והבטן התחתונה. ניתן גם לשלב ניתוח מתיחת בטן עם ניתוחים למתיחת ירכיים ו/או הרמת עכוזים. מתיחת בטן הנו אחד הניתוחים השכיחים ביותר במרפאה של ד״ר אלון לירן ושביעות הרצון מהניתוח גבוהה ביותר.

הרקע לניתוח למתיחת בטן

כתוצאה מהריונות, עליה וירידה במשקל או בשל השפעת הגיל, נוצרים עודפי עור ושומן בדופן הבטן. גם עליה בנפח התוך בטני, כתוצאה מהיריון או מעליה במשקל, גורמת למתיחה של שרירי הבטן (רקטוס אבדומיניס) ולהפרדה ביניהם, כתוצאה ממתיחה וריפיון של המעטפת שביניהם.

הכנות לניתוח

לפני הניתוח יש לבצע בדיקה השוללת קיום בקעים – בדיקה ידנית והדמייה באמצעות אולטראסאונד. במידה ומתגלים בקעים בדופן הבטן, ניתן לטפל בהם במהלך ניתוח המתיחה. במידה וקיים בקע גדול, ד״ר לירן משלב כירורג כללי בניתוח בכדי לטפל בו. למטופלים המצויים בתהליך של ירידה במשקל, מומלץ להגיע למשקל היעד ולשמור על משקל יציב לפחות במשך שלושה חודשים לפני הניתוח. המשך ירידה במשקל לאחר הניתוח ייצור עודף עור אשר יצנח מעבר לקו הצלקת, תוצאת הניתוח תהרס ויהיה צורך בתיקונים.
חשוב מאד לדעת שניתוח מתיחת בטן אינו קסם שלאחריו הירידה במשקל נשמרת מעצמה. בכדי לשמר את תוצאת הניתוח חשוב לסגל אורח חיים בריא הכולל פעילות ספורטיבית קבועה והקפדה על תזונה נכונה. לעתים קרובות מומלץ לפנות לדיאטנים ומדריכי ספורט לצורך ליווי בתהליך כוללני בחודשים ואפילו בשנים שלאחר הניתוח.

טרם הניתוח יש לחשב BMI – משקל הגוף בק”ג לחלק בגובה במטרים בריבוע:

  • BMI< 18.5 הינו תת משקל
  • BMI 18.5-25 הינו תקין
  • BMI 25-30 הינו משקל עודף
  • BMI > 30 מהווה השמנת יתר

ככל שהמדד גבוה יותר, הסבירות לסיבוכים התלויים בניתוח עולה, כגון פגיעה בריפוי פצע או הפרעות קרישה.
מומלץ להמתין לניתוח עד שה-BMI ירד כפועל יוצא של מירידה במשקל, ולנתח רק כאשר הוא אופטימלי (נמוך מ-30). במקרים מסויימים נבצע ניתוח חלקי (כגון אפרונקטומי – הסרת וילון עור בלבד) על מנת לסייע למטופל לרדת במשקל ולבצע פעילות גופנית, בידיעה שבהמשך נבצע ניתוח נוסף למתיחת בטן מלאה. כאשר ה-BMI גבוה ניתן לבצע ניתוחים בריאטרים לירידה במשקל (ניתוח שרוול, מעקף, ניתוח טבעת) ורק לאחר הירידה במשקל לבצע ניתוח למתיחת בטן.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

מתיחת בטן מתבצעת תחת הרדמה כללית ואורכת כשעתיים וחצי. בניתוח מוריד ד״ר אלון לירן את דופן הבטן הכוללת עור ושומן מגובה הטבור, ובסופו נשארת צלקת ארוכה (ממותן למותן) מתחת לקו התחתונים, בקו שיער הערווה, וכן צלקת סביב הטבור. לאחר הרמת דופן הבטן מחזק ד״ר לירן את שרירי הבטן באמצעות תפירת מעטפת השרירים, ומתקן בקעים ונקודות חולשה בדופן הבטן.
במקרים בהם עודפי העור והשומן קטנים יחסית וללא רפיון של השריר, ניתן להסתפק בחתך קצר יותר ,ללא החתך סביב הטבור וללא הידוק של השריר. טכניקה זו קרויה מיני מתיחת בטן.
התפרים הינם תפרים נמסים, למעט סביב הטבור. בסוף הניתוח ד״ר לירן משאיר שני נקזים אשר יוצאים לרוב בין ארבעה לעשרה ימים לאחר הניתוח. החבישה כוללת פלסטרים ועליהם חגורת לחץ, אשר נשארת על המטופל למשך שישה שבועות לאחר הניתוח, כל הזמן.
לאחר הניתוח נשאר המטופל להשגחה בת לילה אחד ולמחרת משתחרר לביתו.
בימים הראשונים לאחר הניתוח קיים קושי להתיישר בהליכה ויש לישון על מיטה מכופפת מעט או להיעזר בכריות מתחת לברכיים ולגב. בהדרגה ניתן להתיישר יותר ויותר ובתוך כמה ימים ניתן להתהלך בחופשיות.
יש להימנע מפעילות מאומצת במשך שישה שבועות לאחר הניתוח אך בהחלט מומלץ להתהלך.

מה צפוי לאחר מתיחת בטן

צלקות: על פי רוב נותרת צלקת אופקית נמוכה ממותן למותן, מתחת לקו התחתונים, וצלקת סביב הטבור. לעיתים יש צורך בצלקת אנכית, הנמשכת מקו החתך התחתון במרכז הבטן לכיוון הטבור ואף מעליה. צלקות לרוב מטשטשות היטב בתהליך שנמשך כשנה מהניתוח. בשלושת החודשים הראשונים שלאחר הניתוח הצלקת אדומה ותפוחה יותר ולאחר מכן נסוגה בהדרגה. לרוב לאחר כשנה מהניתוח הצלקת מטשטשת ואינה מהווה בעיה. יחד עם זאת חשוב לדעת כי הצלקת אינה נעלמת לחלוטין.
עודפי שומן או עור בצידי הבטן: כאשר קיימים עודפי עור ושומן גדולים במותניים או בגב, יתכן והם ישארו גם לאחר הניתוח ואף יראו מודגשים בגלל ההצרה של אזור הבטן המרכזית. אם רוצים לטפל באזורים אלו יש להאריך את הצלקת לכיוון הגב ולעיתים יש צורך בביצוע מתיחה היקפית. במקרים מסויימים עדיף לבצע את התיקון של הצדדים והגב בניתוח נפרד מאוחר יותר. בדרך ד״ר אלון לירן מוסיף שאיבת שומן באזור המותניים, על מנת לשפר את המראה, אך מהלך זה אינו פותר לחלוטין את הבעיה.
ירידה בתחושה: היות והחתך פוגע בעצבים התחושתיים, צפויה ירידה בתחושה לאורך קו החתך, לעתים גם בחלק הצידי של הירך. לרוב מדובר בתופעה חולפת, אך במקרים מסויימים היא נשארת.
נפיחות: תופעה נורמלית למדי לאחר הניתוח. תתכן גם עליה במשקל בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח כתוצאה מבצקת. לרוב ניתן להתחיל ולהתרשם מהתוצאה כשלושה חודשים לאחר הניתוח.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח מתיחת בטן

סרומה – הצטברות נוזל בחלל שנוצר. לכן ד״ר אלון לירן משאיר נקזים ומשתמש בחגורת לחץ.
דימום – הסיבוך הנפוץ ביותר (כ-5% מהמקרים), הצטברות של דם תחת העור. במקרה זה ייתכן ונצטרך לחזור לחדר ניתוח. זיהום , הפרעות בריפוי הפצע כגון פעירה של החתכים או נמק של הטבור. קיימים מספר תיאורים של היווצרות קריש דם שנדד לריאות (תסחיף), אך אלו הם סיבוכים נדירים ביותר. אחת הדרכים להימנע מסיבוך זה הינה התניידות מהירה לאחר הניתוח.

חזרה לפעילות מלאה למעט פעילות מאומצת – כשבועיים לאחר הניתוח.
האינדיקציות לניתוחים למתיחת בטן ושאיבת שומן שונות אך בדרך כלל ד״ר אלון לירן משלב גם שאיבת שומן מאזורים מסויימים בניתוח מתיחת בטן. חשוב לדעת כי בשעה שבשאיבת שומן אנו מפנים עודפי שומן מאזורים ממוקדים וסומכים על העור שיתכווץ כתוצאה מהירידה בנפח, בניתוח מתיחת בטן אנו מסירים בנוסף לשומן גם את עודפי העור, מהדקים את השרירים ומעצבים את הבטן מחדש.

צרו איתי קשר

למידע נוסף חייגו:
04-6191885

או השאירו פרטים: